Cloud Teknolojisi nedir?

bulut teknolojisi

Elimizde olan bilgilerin ve verilerin sanal bir makine üzerinde saklanmasına cloud (bulut) teknolojisi denir. Bilgisayarımız yada telefonumuzda yer alan verilerin daha hızlı işlenebilmesi ve birçok yerden erişebilmesi bulut teknolojisini sayesindedir. Cloud teknolojisinden yararlanabilmek için internet gereklidir, internet olmadan verilerimize erişmemiz mümkün değildir. Cloud teknolojisinin bize iptv üzerinde sağladığı avantaj ise verilerin sistemimizi yormadan cloud depolama alanından çekilmesi sayesinde çok daha hızlı yayın akışına olanak sağlamasıdır.

Cloud iptv nedir?

Bildiğiniz üzere iptv, internet protocol television anlamına gelmektedir. İnternet üzerinden televizyon yayıncılığına iptv ismi verilir. Gelişen teknoloji sayesinde yüksek video kaliteleri ortaya çıkmıştır, kaliteli videoları izleyebilmek için yüksek depolama alanı ve internet hızı gerekmektedir. Cloud iptv sayesinde sunucularımızı ve sistemlerimizi yormadan cloud alanda depolayabiliyoruz. Bu cloud depolama alanı sayesinde yayınlarımız diğer iptv sağlayıcılarından daha hızlı ve daha kalitelidir. Cloud iptv aynı zamanda CDN görevini de üstlenmektedir, önceden bir iptv yayını izlemek için internetinizin Türkiye’den Avrupa sunucularına gidip gelmesi gerekmekteydi lakin cloud iptv sayesinde internet sağlayıcınıza en yakın bölgeden veri alışverişi sağlanmaktadır. Yakın bölgeden veri akşının sağlanması daha kısa sürdüğü için kesintisiz yayınlara olanak sağlar.

Cloud depolama sistemini sadece iptv yayıncıları değil aynı zamanda tüm dünya kullanmaktadır. Telefonunuzda Google Fotoğraflar uygulamasını kullanıyorsanız sizin tüm fotoğraflarınız bulutta saklanmaktadır. Başka bir telefondan sizin Google hesabınıza girmeniz halinde fotoğraflarınıza erişebilirsiniz. Aynı zamanda tüm Apple kullanıcıları cloud teknolojisinden yararlanmaktadır ve buna icloud ismi verilmektedir. Cloud teknolojisinin tercih edilmesinin en büyük sebebiyse veri tasarrufudur. İnternet dünyasının büyük bir bölümü ve şirketlerin hemen hemen hepsi bulut teknolojisine geçiş yapmaktadır bunun yine temel sebebi veri tasarrufu ve hızlı işlenmesidir. Cloud teknolojisini kullanan popüler firmaları aşağıda listeledik göz attığınız zaman tüm olayı anlayacağınızı düşünüyorum.

  • Google Drive
  • Yandex Disk
  • Gmail
  • One Drive
Bilgi

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous reading
iptv bilgisayardan nasıl izlenir?
Next reading
iPTV Bayilik Nedir?