iptv için gerekli internet hızı

iptv için internet hızı

Sitemizde bulunan canlı destek kısmından sıkça aldığımız sorulardan bir tanesi de iptv izlemek için internet hızı nasıl olmalı? şeklindedir. Daha önce ki makalelerimizde hızla ilgili bilgiler vermiştik, bu yazımızda ise en iyi performansı almak için veya normal standartlarda izlemek için gerekli olan internet hızından bahsedeceğiz. Bahsedeceğimiz ve referans göstereceğimiz internet hızları sadece iptv server altyapısı iyi olan hizmetler için geçerlidir. Bazı firmaların altyapıları kötü olduğundan dolay internet hızı ne kadar iyi olursa olsun hala iptv donma sorunu yaşanmaktadır.

Normal kalite iptv yayınları için internet hızı

UHD yada HD yayın izlemeyecekseniz sadece normal kalitede yayın izleyecekseniz size düşük internet hızları yeterli olacaktır. Bunun için 3-5 mbps yeterli olacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise bu internet hızı testinin Türkiye lokasyonlu değil Avrupa lokasyonlu ölçümünün yapılmış olmasıdır. Yani internet hızınız Avrupa’da 3-5 mbps üzeriyse o zaman normal yayın akışlarını donmadan izleyebilirsiniz. Türkiye de 8mbps hız alan bir kullanıcı yurtdışında 5 mbps’ye kadar hız alabilmektedir. Bu hızlarda 4k yayın gibi özelliklerden faydalanamazsınız.

HD kalitede iptv yayınında internet hızı

HD kalite değişiklik gösterebilmektedir. Bunun temel sebebi ise lokasyondur. Bazı kanalları donmadan izleyebilirken bazılarını donarak izleyebilirsiniz. Lakin tüm HD kanalları donmadan izlemek istiyorsanız internet hızınızın 8-10 mbps üzeri olması gerekmektedir. Yurtdışından yapılan testlerde 10 mbps üzeri hız alan kullanıcılarda herhangi bir donma sorunu söz konusu değildir. Lakin iptv satın almadan önce bilinmesi gerekenler isimli yazımıza göz atıp tüm ihtiyaçları karşılayıp karşılamadığınızı öğrenin.

 UHD yayınlar için internet hızı

Ultra HD yada 4K yayınları izleyebilmeniz için internet hızınızın yüksek ve devamlı olması gerekmektedir. Türkiye üzerinden UHD kanalları izlemeniz için internet hızınız 20 mbps ve üzeri olması önerilmektedir. Hız ölçümü yaparken konumunuzu Avrupa ülkelerinden birisini seçmeniz sizin yararınıza olacaktır. Ülkemiz de internet hizmeti firmalar genellikle sizlere 8 mbps internet hızı verdiklerini iddia ederler lakin internet hızı hiç bir zaman 2-3 mbps üzerine çıkmaz o yüzden bulunduğunuz mahalle ve ilçenin fiber interneti destekleyip desteklemediğini öğreniniz. Fiber internet ile mükemmel sonuçlar alabilirsiniz. Aynı zamanda 4k yayınlarını izleyebilmeniz için televizyonunuzun da 4k yayınları desteklemesi lazımdır. Televizyonunuzun 4k yayınları destekleyip desteklemediğini öğrenmek için iptv test paketini alabilirsiniz. İnternet hızınızın nelere yettiğini yine iptv test ile öğrenebilirsiniz.

Bilgi

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous reading
iPTV Bayilik Nedir?
Next reading
4K Yayın nedir?