İPTV SORUNLARI VE ÇÖZÜMLERİ

Güncel Duyurular: Sistemsel sorun yoktur.

Bütün donma sorunları için öncelikle internet bağlantınızı kontrol etmeli sonrasında aşağıdaki adımları incelemelisiniz. Bunu da şu şekilde yapmalısınız; Örneğin kullandığınız internet hızı 50 mbps ama bu testte 50 mbps den daha düşük bir hız alıyorsanız bu bir sorundur ve 12 mbps den düşük bir hız alıyorsanız bu daha büyük bir sorundur. Bu sorunu internet sağlayıcınızın müşteri hizmetleri ile çözmelisiniz. 
Testi bilgisayarınızdan yapmalısınız telefondan değil. 

HIZ TESTI linkine tıklayıp GO butonu ile testi başlatabilirsiniz.

 

 

 

 

GEÇİKME ORTALAMASI 90MS ÜZERİNDE İSE DONMA SORUNU YAŞAYABİLİRSİNİZ. İDEAL OLMASI GEREKEN 90MS VE ALTIDIR.

 

 

 


Açılmayan kanal/kanallar.
 Bu problem için lütfen ilk olarak kanal listenizi güncelleyin. Nasıl güncellerim? Mail adresinizdeki linke tıklayıp indirdiğiniz dosya ile kurulum yapıyorsanız bu işlemi tekrar yapın. m3u playlist link veya server bilgileri ile kurulum yaparsanız listeniz otomatik güncellenir. 
Güncel listenizi özellikle bilgisayar ve telefonunuzda wifi ve mobil veri ile kontrol edin. Bununla ilgili bu sayfada daha detaylı bilgi mevcut aşağıdaki sorular içinde bulabilirsiniz.

Bu durumu farklı bir cihazda kontrol etmelisiniz. Bazı cihazlar yayınların ses ve görüntü codeclerini gecikmeli çözümleyebiliyor ve ses-görüntü uyuşmazlığına sebep olabiliyor. Örneğin iptv cihazında bu sorun varsa telefonunuzdan kontrol edin. Aynı sorun varsa yayından kaynaklı olabilir. Teknik ekibimiz yayın kaynaklı ise düzeltecektir.

Sinema kanallarını çıktığımız ülkedeki sunucularımızın bulunduğu bölgeye internet servis sağlayıcınızın uyguladığı bir kısıtlama var ise sinema kanallarımızda problem yaşarsınız. Ama belgesel kanallarını çıktığımız farklı bir ülkede bulunan sunucularımıza bu şekilde bir kısıtlama olmadan erişebiliyorsanız problem yaşamazsınız. Sinema ve belgesel örnek olarak verilmiştir. Bu örneği kanal bazında da düşünebilirsiniz.
 
Kanallarınızın başka bir yerde açık olmadığından emin olun. VLC Media Player programının son sürümünü kullandığınızdan emin olun. VLC Media Player açıkken L tuşuna iki kez basın. Alt araç çubuğunda biri, tümü ya da yinelenmesin çevrim kipleri arasında geçiş yapar butonu işaretlenecektir. Sorun çözülecektir. Yayını açmayı tekrar deneyebilirsiniz.
 
Bu, bizim kanalı veya kanalın bulunduğu sunucuyu bir sebepten dolayı yeniden başlattığımızı gösterir. Bu donma değildir.
 
Modeminizin fişini çekip en az 3-4 dk sonra tekrar taktığınızda yeni bir ip adresine sahip olacaksınız. Bu işlemden sonra probleminiz düzelmiş olacaktır. Eğer düzelmedi ise bu sayfada yer alan, size uygun soruların cevaplarını inceleyebilirsiniz.
 
Sorunun cevabı basittir ve bu sayfada yer alan birkaç sorunun altında belirttiğimiz cevap ile aynıdır. Başka iPTV sitelerinden aldığınız hesaplardaki kanalların bulunduğu sunucuların barındığı ülke veya bölgelere servis sağlayıcınız kısıtlama vb. uygulamalar yapmıyorsa bu sunuculara sağlıklı bir şekilde erişirsiniz ve donma yaşamazsınız. Bizim kanallarımızın barındığı sunucuların bulunduğu ülke veya bölgelere servis sağlayıcınız kısıtlama vb. uygulamalar yaparsa donma yaşarsınız.
 
Hız testi siteleri size eviniz ile servis sağlayıcınızın en yakın sunucusu arasındaki hız değerlerini gösterir. Bizim sunucularımız ise Avrupa’ dadır. Yani hız testi yaparken “Change Server” kısmından Avrupa ülkelerinden bir sunucu seçip (worldstream.speedtest.net adresini tarayıcınıza kopyalayıp yapıştırabilir ve doğrudan sunucusu seçilmiş siteye gidebilirsiniz.) test yapmalısınız. Gördüğünüz değerlerin normal hız testi sonucunuzdan daha düşük çıktığını göreceksiniz. Burada önemli bir nokta vardır; hız testi sonucu tek başına iptv yi donmadan izlemek için yeterli değildir. Birincil şart değerlerin iyi olmasıdır, ikincil şart ise bağlantınızda zayıflamalar ve yurtdışı çıkışlarının kısıtlanması gibi problemler olmamalıdır.
 
Bu duruma 4 neden sebep olabilir. 1) Listeniz güncel olmayabilir. Kurulum sayfamızı ziyaret ederek listenizi güncelleyip içerikleri kontrol etmelisiniz. 2) Listenizi güncelledikten sonra bazı kanal veya kanallarda playlist failed, connection failed, error gibi hatalar alıyorsanız ilgili kanal veya kanallarda bakım yapılıyor olabilir. Kısa bir süre beklemenizi rica edeceğiz. Ardından kanala/kanallara erişebilirsiniz. 3) Tüm kanallar atlıyor ve hiç biri açılmıyor ise modeminizi yeniden başlatıp denemelisiniz. Mümkünse telefonunuzun mobil verisi ile kontrol etmelisiniz. Problem devam ediyor ise sunucularımızda bakım yapılıyor olabilir, kısa bir süre beklemenizi rica edeceğiz. 4) Bakım yok ve kanalların aktif olması halinde hem mobil veri ile hem de modem interneti ile bu hatalarla karşılaşıyorsanız üyelik süreniz bitmiş olabilir.
 
Bu durum, internet bağlantınızın sunucularımızın güvenlik duvarlarından gecikmeli geçiyor olmasından kaynaklıdır. IP adresinizi değiştirmeniz, VPN kullanmanız veya DNS adreslerinizi değiştirmeniz bu süreyi kısaltabilir. Ancak kesinlikle kısaltır diye bir durum yoktur. Bu tamamen bağlantınızın güvenlik duvarlarımızdan geçiş süresi ile ilgilidir.
 
Kanalda teknik bir problem oluşmuş olabilir. Teknik ekibimiz en kısa sürede müdahale edecek ve problemi çözecektir. Bir diğer durumda ise kullandığınız uygulama veya cihazdan kaynaklı olabilir bundan kaynaklı olup olmadığını farklı cihazlarda ve uygulamalarda kontrol ederek gözlemleyebilirsiniz.
 
Bu, kanalların açılmadığı veya açıldığı ancak donma yaptığı platformun sorunlu olduğuna işarettir. Örneği değiştirebilirsiniz. Bilgisayarda problem olmayıp iptv cihazında problem olması gibi. Cihazın güncellemelerini veya internet bağlantısının sağlandığı kabloyu kontrol edebilirsiniz.
 
Bu problem aynı şekilde Türkiye’ de yoğun internet kullanımı olan saatlerde yüklerini hafifletmek için servis sağlayıcılarının maç kanallarımızın yayın çıkış sunucularının bulunduğu ülke veya bölgelere kısıtlama uygulamasından kaynaklamaktadır. Diğer kanalların bulunduğu sunucuların barındığı ülke veya bölgelere herhangi bir kısıtlama uygulamaz ise diğer kanallarda doğal olarak problem yaşamazsınız.
 
Telefonunuzdan uygulama üzerinden kanal listesini çekememe, listedeki kanal sayısını 0 görme gibi sorunlar ile karşılaşırsanız mobil veriye bağlıysanız mobil verinizi, wifiye bağlıysanız modeminizi kapatıp 2 dk sonra tekrar açarak deneyebilirsiniz. Sorun çözülecektir.
 
Türkiye’ özellikle maç saatlerinde yoğun bir internet kullanımı olur. İnternet servis sağlayıcıları bu yoğunluktan dolayı sistemlerindeki yükü hafifletmek amacıyla yurtdışı çıkışlarını kısıtlar. Bu durumda da bağlantınız sunucularımıza sağlıklı erişemez ve donma problemleri yaşarsınız. Maçtan sonra yoğun kullanım azalır ve kısıtlamalar esnetilmeye başlar. Bu kısıtlamalara maruz kalmayan internet kullanıcıları ise hiç bir sorun yaşamadan yayınları izleyebilir.
 
Modeminizin ve TV’ nizin fişini çekip 2 dk sonra tekrar takıp açmayı denediğinizde bu hata gidecektir. Eğer devam ediyor ise siptv.eu adresinden kurulum işlemini tekrarlayabilirsiniz. Eğer yine devam ediyor ise uygulamayı kaldırıp tekrar yükleyip kurulum yapabilirsiniz.
 
Telefonunuzun mobil verisi 4,5G ile yayınlarda sorun yaşamıyor ancak modemden gelen internet ile sorun yaşıyor olmanız internet servis sağlayıcınızdan veya modeminizden kaynaklı bir problem olduğunu göstermektedir. Modeminizi yeniden başlatıp kontrol etmelisiniz. Eğer düzelmedi ise üstte yer alan, size uygun soruların cevaplarını inceleyebilirsiniz.
 
Bu durum, bu sorunu yaşadığınız anda bağlantınızın zayıfladığına işarettir.Yayınları izlediğiniz cihazın ve modemin fişini çekip 2 dk sonra tekrar takın. iPTV izlediğiniz cihazdan başka internete bağlı başka bir cihaz varsa telefon, tablet, bilgisayar, tv gibi bunların internet bağlantılarını kesin. Yayınları tekrar açtığınızda problem devam ediyor ise speedtest.net adresine gidip “Change Server” kısmına WorldStream yazıp aratın, seçin ve testi başlatın. (worldstream.speedtest.net adresini tarayıcınıza kopyalayıp yapıştırabilir ve doğrudan sunucusu seçilmiş siteye gidebilirsiniz.) Gördüğünüz değerler kullandığınız paket hızının altında çıkıyor ise servis sağlayıcınız tarafından bağlantınıza kısıtlama uygulanıyor demektir. iPTV yayınlarını problemsiz izleyebilmeniz için servis sağlayıcınız tarafından bu tür uygulamalara maruz kalmamalısınız. Problemi internet servis sağlayıcınızın müşteri hizmetlerine bildirebilirsiniz.
 
Bu kıyaslama yanlıştır. Sebebi de şudur; YouTube onlarca milyar dolarlık bir şirkettir ve video akış teknolojisi iPTV ile aynı değildir. Aynı şekilde film izleme sitelerindeki filmler sitelerin kendi sunucularında değil, OpenLoad, Vimeo, VK gibi dev şirketlerin sunucularında barınır. YouTube ve bunun gibi siteler CDN teknolojisi kullanmaktadır. Bu sayede bir videoyu izlerken Amerika’ daki YouTube sunucularına bağlanmak yerine ülkenizdeki bir sunucuya bağlanır, izlersiniz. Böylece internet servis sağlayıcınızın uyguladığı kısıtlamalara takılmazsınız. Ama iPTV izlerken doğrudan yayınların çıkıldığı Avrupa’ daki sunucularımıza bağlanır ve bu kısıtlamalara takılırsınız. Bu durum oluşursa yayınlarda problem yaşarsınız.

İPUÇLARI:

  • Modem ile yayınları izlediğiniz cihaz arasında kablolu (CAT6 veya CAT7) bağlantı kurmalısınız.
  • Gerçek internet hızınızı öğrenmek için speedtest.net sitesinden “Change Server” kısmından WorldStream yazıp aratın ve testi başlatın.(worldstream.speedtest.net adresini tarayıcınıza kopyalayıp yapıştırabilir ve doğrudan sunucusu seçilmiş siteye gidebilirsiniz.) iPTV izlemek için internet hızının yanında bağlantınızda kısıtlamaların olmaması gerekir. Bunu speedtest siteleri göstermez.
  • Özellikle donma sorunları yaşayan kullanıcılarımıza VPN kullanımını önermekteyiz. Ancak bu bazı kullanıcılarımızın bağlantılarında çözüm olabildiği gibi bazılarında olamamaktadır.
  • DNS adreslerinizi 1.1.1.1 – 1.0.0.1 olarak değiştirebilirsiniz veya girili bir DNS var ise otomatiğe alabilirsiniz. DNS adresi aynı şekilde VPN gibi bazı bağlantılarda çözüm üretebildiği gibi bazılarında üretmemektedir. Bu konuda deneme yanılma yolu izleyebilirsiniz.
  • ADSL veya VDSL kullanıyor ve ev telefonunuz modeme bağlı ise bağlantıyı kesip araya splitter takmalısınız. Bu, oluşan sinyal dağılmasını önleyebilir.
  • Mümkünse gerçek fiber kablosu kullanan firmaların fiber paketlerini tercih etmelisiniz.
  • Modem arayüzünde gördüğünüz ip adresiniz ile whatismyip.com sitesinde gördüğünüz ip adresiniz aynı değilse servis sağlayıcınız size CGN IP (diğer internet kullanıcıları ile aynı ip adresini ortak bir havuzdan kullanma) vermiş olabilir. Bu, bazı portların engellenip filtreleme sistemlerine takılmanıza sebep olabilir. Müşteri hizmetlerinizi arayıp bu ortak ip havuzundan çıkmak istediğinizi bildirebilirsiniz.
  • Bağlantınızda oluşan SNR hızı ve hat zayıflaması gibi durumları müşteri hizmetlerinize bildirebilirsiniz. Yine bu durumların olup olmadığını müşteri hizmetlerinizden öğrenebilirsiniz.
  • Düşük donanım ve yazlıma sahip cihazlar yayınlarımızı işlemekte yetersiz kalabilir. Özellikle ısındıkları zaman bu problem daha belirgin olur. Bu tür cihazlar önermiyoruz.
  • Aktif kanallara bağlantı probleminiz için (bu durumu güncel listenizi mobil cihazınızda mobil veriniz ile kontrol ederek öğrenebilirsiniz) modeminizi resetleyerek yeni bir ip adresi almanızı veya VPN kullanmanızı öneriyoruz.

NOT:

iPTV sunucularımızın bulunduğu datacenterlar tarafından bize verilen garanti uptime oranı %99′ dur. Buna rağmen datacenter kaynaklı problemler, bulut sunucu problemleri, yayın firmalarından kaynaklanan problemler ve yayınların dağıtımı için kullandığımız yazılımlar gibi 3. taraf firmalardan kaynaklanan problemler olabilir. iPTV, internet üzerinden verilen bir hizmet olduğu için bu tür durumların yaşanabileceği de bilinmelidir. Buna rağmen iPTV kullanıcılarının yaşadığı problemlerin büyük bir yüzdesi internet servis sağlayıcı kaynaklıdır. Bizden kaynaklı sorunları web sitemizin duyuru sayfasından tüm kullanıcılarımıza bildirmekteyiz. Duyuru sayfamızda genel (sunucularda bakım gibi tüm kullanıcıları ve yayınları etkileyecek bir durum vb.) bir problem bildirisi yok ise sistemlerimizde problem yok demektir.

Avrupanın en iyi iPTV Server Sağlayıcısı
5/5